Menu

Jarní péče o Váš vůz aneb Několik jednoduchých kroků, jak připravit po zimě Vaše auto na jarní sluneční paprsky

Nástup jara je netrpělivě očekáván a u řidičů je takové období synonymem pro výměnu zimních pneumatik za letní. Máte-li své auto ale skutečně rádi, pak byste s koncem zimy neměli opomenout ani jeho čistotu a celkovou kondici exteriéru a interiéru. Přinášíme Vám tipy pro správnou jarní péči.

 

Mytí je základ

V zimním období je auto vystaveno nečistotám více, než v kterékoli jiné části roku, a proto je třeba odstranit všechny zbytky soli, posypových materiálů i silničních nečistot. Mytí je úkonem, který při péči o auto provádíme nejčastěji, ale také úkonem, jehož nesprávným provedením způsobujeme až 99% všech defektů laku. Naučte se proto své auto umývat správně a uchovejte perfektní kondici laku na svém autě na dlouhou dobu.

Opláchněte svůj vůz od volných nečistot tlakovou vodou nebo wapkou směrem odspoda nahoru! Spodní části vozu jsou nejvíce znečištěné, proto při oplachu odspoda nahoru působí voda nejdéle právě na nejšpinavějších místech, a nejdéle tak rozmáčí nečistoty. Navíc všechny nečistoty z vyšších částí stékají směrem dolů, a pomáhají tak odvádět odmočené nečistoty z prahů, kol nebo podvozkových částí.

Nepoužívejte přípravky na mytí nádobí ani do domácnosti. Na mytí auta vždy používejte pouze přípravky, které jsou určeny přímo pro specifické potřeby aut. Doporučujeme vždy používat pouze kvalitní, ověřené, pH neutrální autošampony, které odstraňují nečistoty z povrchu, ale zároveň neoslabují ochrannou vrstvu, nevysušují povrch, neškodí plastům či kovům a jsou ke všem exteriérovým automobilovým povrchům zcela šetrné. Předejdete tím předčasnému stárnutí a ztrátě kondice Vašeho vozu a udržíte si jeho perfektní vzhled po dlouhou dobu. Všechny šampony Meguiar’s splňují výše uvedené parametry, a navíc jsou biologicky odbouratelné.

Umyjte šamponem celou karoserii odshora dolů, tedy od nejčistších částí k těm nejšpinavějším.

Vyhněte se použití molitanové mycí houby. Molitanová houba totiž nečistoty, které leží na povrchu laku nedokáže absorbovat do sebe a houbou tyto nečistoty na lak pouze přitlačíte. Nečistoty se nemají kam schovat, a tak fungují na povrchu houby jako brusný papír. Stačí drobný pohyb po laku a vzniku škrábanců už nic nezabrání.

Nejlepší variantou pro mytí Vašeho auta je použití vhodné mycí rukavice z mikrovlákna X3002 Meguiar’s Microfiber Wash Mitt nebo jemné vlny (např. jehněčí – A7301 Meguiar’s Lambswool Wash Mitt). Tyto materiály jsou k laku velmi šetrné, a navíc mají dlouhá vlákna, která účinně zachytávají a absorbují nečistoty uvnitř. Výsledkem toho je, že nečistoty jsou šetrně zvedány z povrchu laku, a do kontaktu s lakem tak přicházejí pouze jemná vlákna, která lak žádným způsobem nepoškodí.

Používejte metodu dvou kbelíků nebo kbelík s Grit Guardem

Tzv. „metoda dvou kbelíků" velmi snadno a efektivně snižuje nebezpečí poškození laku při jeho mytí. Do jednoho kbelíku si rozmíchejte šampon s vodou jako obvykle (kbelík #1), do druhého kbelíku si napusťte pouze čistou vodu (kbelík #2).

Při mytí namočte rukavici nejprve do kbelíku se šamponem (#1), umyjte malou část auta (v závislosti na míře znečištění - čím špinavější auto je, tím po menších sekcích jej myjte) a zašpiněnou rukavici vyperte ve kbelíku s „čistou" vodou (#2). Rukavice uvolní nečistoty do kbelíku #2 a neznečistí Vám šampon v prvním kbelíku. Čistou, vypláchnutou rukavicí naberte z prvního kbelíku opět čistý šampon a celý postup opakujte.

Alternativou je použití kbelíku se speciální vložkou Meguiar’s Grit Guard, který umožňuje účinně uvolnit nečistoty z rukavice, a zároveň je udrží u dna kbelíku, abyste si je na rukavici opět nenabrali.

Následně opláchněte šampon z karoserie pomocí tlakové vody nebo wapky směrem odshora dolů. Stékající voda Vám pomůže odstranit šampon i z obtížně dostupných míst.

Na závěr vůz ještě jednou, pomalu opláchněte odshora dolů, tentokrát však pouze velmi tenkým proudem vody volně vytékajícím z hadice bez tlakového nástavce. Tímto krokem lze z laku odstranit až 90% zbývající vody, a velmi výrazně si tak usnadníte následné sušení!


Na závěr auto osušte

Sušení bývá jednou z nejvíce opomíjených součástí péče o auto. Pokud voda po opláchnutí šamponu samovolně zaschne na povrchu laku, minerály ve vodě obsažené mohou vytvořit skvrnu, kterou je následně nutné dodatečně odstranit. Někdy pro odstranění stačí povrch otřít pomocí detaileru a mikrovláknové utěrky, někdy je nutné použít leštěnku a skvrnu odstranit stejně, jako jiný defekt laku. Skvrny jsou navíc tím horší a agresivnější, čím tvrdší je voda, kterou auto myjete.

Nejlepšími způsoby sušení vozu je použití vysoce savého mikrovláknového ručníku X2000 Meguiar’s Water Magnet nebo X1802 Meguiar’s Supreme Drying Towel, kvalitní, pravé jelenice X2100 Meguiar’s Natural Chamois, nebo sušení stlačeným vzduchem (u této metody dejte pozor, aby z trysky se stlačeným vzduchem nevycházel také olejový aerosol, který maže kompresor).

Někdy uživatelé suší auto pomocí gumové nebo silikonové stěrky, nebo rychlou jízdou. Ani jeden z těchto způsobů však nemůžeme doporučit. Stěrka může při práci zachytit smítko prachu z okolního vzduchu, které tahem po laku může způsobit škrábanec. Zejména větší smítko (např. malé zrnko písku) může následně vytvořit tak hluboký defekt, že k jeho odstranění bude nutný zásah profesionálního detailera, nebo dokonce lakovny.

Ani rychlá jízda není doporučená jako vhodný způsob sušení Vašeho auta. Při jízdě se do kapiček vody na povrchu karoserie zachytávají volné nečistoty ze vzduchu a než se stačí voda náporem vzduchu odpařit, zůstávají na karoserii opět nečistoty. Výsledkem je, že právě umyté auto je opět lehce zašpiněné a bude se rychleji špinit dál.


Nezapomínejte ani na kola a pneumatiky

Při mytí auta nezapomínejte ani na kola, pneumatiky či podběhy kol. Všechny tyto části pečlivě opláchněte tlakovou vodou a umyjte účinným, avšak šetrným čističem. Kola po závěrečném opláchnutí auta nezapomeňte osušit stejně jako zbytek karoserie.

Odstranění agresivních nečistot = dekontaminace laku

Po umytí a osušení auta přejeďte otevřenou dlaní po povrchu laku. Pokud není lak dokonale hladký, nebo dokonce vydává přejetí dlaně po laku šustivý zvuk, pak to znamená, že je lak pokryt chemicky agresivními nečistotami, tzv. „kontaminanty“, na které je běžné mytí šamponem krátké. Mezi tyto nečistoty nejčastěji patří asfaltové tečky, polétavá rez, míza ze stromů, zaschlý hmyz nebo ptačí trus. Takové nečistoty bychom měli z laku co nejdříve odstranit, aby nedošlo k jejich proniknutí do laku a jeho rychlejšímu stárnutí a nevratnému poškození.

Jejich odstranění je však velmi snadné a pro lak 100% šetrné. Slouží k tomu clay (čti „klej“). Jedná se o speciální druh jílu, který připomíná modelínu. Clayem čistý lak, dostatečně navlhčený detailerem (rozprašovačem s kluznými částicemi), lehce a zcela bez tlaku stírejte, a tím odstraňte z jeho povrchu výše zmíněné kontaminanty – zcela šetrně, bezpečně a velmi snadno. Na závěr otřete mikrovláknovou utěrkou X2010 Meguiar’s Supreme Shine Microfiber Towel, E101 Meguiar’s Ultimate Microfiber Towel nebo X1801 Meguiar’s Finishing Towel zbytky detaileru a je hotovo. Výsledkem je dokonale hladký lak, který je připraven pro následnou aplikaci leštěnek a vosků. Lak ošetřený clayem následně lépe a účinněji vyleštíte a déle na něm vydrží ochrana, např. vosk.

Odstraňte škrábance a vyleštěte lak do oslnivého lesku

Teď přichází ta pravá chvíle na odstranění defektů laku, např. škrábanců, skvrn či matné oxidace, leštění do maximálního lesku. Na úvod jedno zlaté pravidlo: přejeďte po škrábanci nehtem. Pokud cítíte škrábanec jako rýhu, ve které se nehet zadrhne, pak bude nutné pro jeho odstranění svěřit auto do péče profesionála. Pokud je lak v místě škrábance hladký, správné použití leštěnky bude cestou k jeho odstranění.

Používejte pouze kvalitní leštěnky využívající technologii mikroabraziv. Takové leštěnky laku neubližují, nebrousí, ale díky šetrnému složení a kombinaci s bohatými lešticími oleji rozlešťují lak a maximalizují jeho lesk v jednom kroku. Defekty na laku nechceme zamaskovat, ale trvale odstranit, a zároveň laku nikterak neublížit ani jej nenamáhat, a proto jsou kvalitní leštěnky tou nejlepší variantou.

Pro samotný úspěch je důležitá nejen správná technika, ale také správná volba způsobu aplikace. Ruční leštění je nejběžnější metodou a s použitím kvalitních pěnových nebo mikrovláknových aplikátorů může Váš lak významně oživit.

Správně provedené strojní leštění však dokáže Váš lak posunout na zcela novou úroveň. Pokud se do strojní renovace laku chcete pustit sami, pak se ujistěte, že máte ve své výbavě kvalitní orbitální leštičku renomovaného výrobce detailingového vybavení, např. Meguiar’s MT310. Pamatujte, že rotační leštičku by ale měl používat pouze proškolený a velmi zkušený profesionál! V nepovolaných rukách by mohlo hrozit nenávratné poškození laku!

Ochrana laku uchová fantastický vzhled na dlouhou dobu!

Zatímco leštěním odstraňujeme defekty laku a dosahujeme vysokého lesku, správná ochrana je klíčem k udržení skvělého výsledku po dlouhou dobu. Zapomeňte však na pracné, hodiny trvající a litry potu vyžadující procesy. Voskování moderními vosky špičkových výrobců autokosmetiky je doslova hračkou, kterou zvládnete za pár minut a zcela bez námahy!

U Meguiar’s si také nemusíte lámat hlavu nad volbou tuhého nebo tekutého vosku – obě varianty vosků Meguiar’s fungují naprosto shodně a poskytují stejně kvalitní ochranu! Vyberte si zkrátka ten, který je Vám příjemnější pro práci, nebo který se Vám více líbí.

Na dnešním trhu si můžeme vybírat mezi různými produkty pro ochranu laku, proto si vysvětleme jejich základní vlastnosti:


Přírodní vosky

Tradiční způsob ochrany, se kterým se setkávaly již generace našich otců a dědů. Přírodní brazilská karnauba je tím nejlepším, co nám příroda poskytuje nejen pro dlouhodobou ochranu laku, ale také pro prohloubení jeho lesku, zejména u tmavých odstínů. V porovnání s dalšími typy ochran je finančně nejdostupnější, ale je třeba ji častěji obnovovat či posilovat. Pozor si musíme dát také na bílé stopy, které přírodní vosky zanechávají na nelakovaných plastech a gumových lištách.

Tip Meguiar’s: Meguiar’s Gold Class Carnauba Plus Premium Wax (G7014 – tuhý, G7016 – tekutý)

Syntetické vosky a sealanty

Vědci už dnes dokážou vytvořit produkty, které vydrží větší namáhání a mají delší trvanlivost. Špičku na trhu představuje technologie syntetických polymerů, která nabízí lepší a dlouhodobější ochranu všem lakovaným povrchům, extrémně odpuzuje vodu, výrazně posiluje a prohlubuje lesk laku a některé lze také aplikovat na přímém slunci a dokonce bez bílých šmouh na gumách a plastech! Aplikovat je můžete také na kola a další lakované povrchy.

Tip Meguiar’s: Meguiar’s Ultimate Wax (G18211 – tuhý, G18216 – tekutý)

Coating = extrémně odolná ochrana laku

S rozvojem vědy se před několika lety na trhu objevily tzv. „coatingy“, tedy extrémně odolné a dlouhodobé ochrany laku. Tyto produkty jsou vyrobeny nejmodernějšími technologiemi na bázi polymerů či oxidů křemíku a poskytují laku tu nejkvalitnější ochranu vůbec. Většina z nich je určena k aplikaci proškolenými profesionály, ale existuje také zcela unikátní přípravek, který si můžete aplikovat sami v domácích podmínkách – G18309 Meguiar’s Ultimate Fast Finish. I coatingy jsou vhodné pro použití na všech lakovaných površích, včetně kol apod.

Tip Meguiar’s: M68802 Meguiar’s Deep Crystal Ultra Paint Coating

Ochranu doporučujeme aplikovat také na pneumatiky, které vlivem UV záření hnědnou a puchří. Kvalitní přípravek na jejich ochranu zajistí jejich hluboký, tmavý lesk a dlouhodobé odpuzování vody a nečistot. Nejoblíbenější mezi našimi zákazníky jsou gelový G7516 Meguiar’s Endurance Tire Gel nebo G18715 Meguiar’s Hot Shine Reflect Tire Shine ve spreji.

Vnější plastové lišty a gumové části bez povrchového lakování, stejně jako podobné povrchy v motorovém prostoru ošetřete pomocí nepřekonatelného G15812 Meguiar’s Ultimate Black pro oživení, přirozené ztmavnutí a dlouhodobou ochranu bez mastných silikonů a pigmentů způsobujících stékání černých proudů vody při dešti.

 

Pravidelná údržba je klíčem úspěchu

Ani ta nejlepší ochrana ale nedokáže lak ochránit zcela, a proto se musíme o své auto průběžně starat, aby jeho úžasný vzhled, kterého jsme předchozím postupem dosáhli, vydržel po co nejdelší dobu.

Pravidelné mytí kvalitní, pH neutrálním autošamponem, mycí rukavicí a dvěma kbelíky je tou nejúčinnější, a zcela základní variantou pravidelné údržby. Ale co dělat, když nedlouho po umytí auto pokryje lehký prach, zaschlé kapky deště nebo další lehké nečistoty?

Detailer je speciální směs lubrikantů, která Vám pomůže šetrně odstranit lehké nečistoty z povrchu laku, aniž byste jej poškrábali, a navíc posiluje lesk laku a podporuje jeho ochranu!

Detailer je dodáván v rozprašovači a stačí jej nastříkat na znečištěný povrch, setřít mikrovláknovou utěrkou a je hotovo! Kluzné částice zajistí, že nečistota sklouzne z laku, aniž by ho poškodila, a Vaše auto září čistotou a leskem, jako byste jej právě teď navoskovali!

Pokud je Váš vůz znečištěn více a použití detaileru by nebylo dostatečně bezpečné, ale Vy přesto nemůžete karoserii umýt vodou a šamponem, pak pro Vás řešení nabízí přípravky pro tzv. „bezoplachové mytí“ neboli „mytí bez vody“. Přípravky s vysokým obsahem lubrikantů zvládnou odstranit i silnější nečistoty všude tam, kde nemáte přístup k vodě, hadici a kbelíku. Správnou technikou a dostatkem mikrovláknových utěrek můžete dostat své auto zase zpět do formy! Některé produkty pro „mytí bez vody“ navíc obsahují voskové příměsi, které aktivně posilují ochranu laku!

Nezapomeňte na interiér

Interiér auta byl v průběhu zimy namáhán téměř stejně jako exteriér, a proto jej při jarní péči nesmíme opomenout.

Důkladné vysátí celého interiéru je základ, který předchází všem dalším úkonům. Lidské vlasy a zvířecí chlupy odstraňte speciálním kartáčem, který je právě pro tento účel vyvinutý a výrazně Vám usnadní práci. Stejně jako mytím karoserie nejprve odstraníme volné nečistoty před dekontaminací, leštěním a voskováním, také v interiéru bychom měli nejprve odstranit možné zdroje znečištění a zápachu před likvidováním jejich následků.

Pro práci v interiéru přinášíme jeden důležitý tip: při čištění koberců a podlahy interiéru můžete přípravky stříkat přímo na povrch. Čištění a ošetřování všech povrchů nad podlahou však provádějte tak, že nastříkáte přípravek na mikrovláknovou utěrku a její navlhčenou plochou povrchy otřete. Tím zabráníte kontaktu přípravku s povrchem, pro který nemusí být určen (např. s kůží nebo dotykovou obrazovkou), a také nechtěnému zatékání produktu do elektroinstalace vozidla.

Čalounění čistěte tzv. „suchou cestou“, tedy nastříkáním přípravku G9416 Meguiar’s Carpet & Interior Cleaner na tkaninu (v případě podlahových koberečků) nebo na utěrku nebo vhodný kartáč či štětec a následným očištěním čalounění. Tepování, tedy tzv. „mokrou cestu“ přenechte raději profesionálům. Při použití nevhodných přípravků nebo promočení povrchu nešetrným postupem by mohlo dojít k vytvoření skvrn na textiliích.

Při péči o plastové, vinylové či gumové povrchy si můžete zvolit přípravky s různou mírou lesku. Od produktů obnovujících původní, přirozený vzhled plastů (G4116 Meguiar’s Natural Shine Protectant), přes saténový pololesk (G14716 Meguiar’s Ultimate Protectant) až po vysoký lesk (G4016 Meguiar’s Supreme Shine Protectant). Všechny naše produkty pro tento účel jsou navíc bez silikonu, takže povrch není po ošetření kluzký ani mastný.

Povrchy z přírodní i umělé kůže taktéž vyžadují kvalitní péči, za kterou se Vám odvděčí hebkostí a vláčností po dlouhou dobu. Kvalitní čističe, např. G18516 Meguiar’s Leather & Vinyl Cleaner, odstraní z koženého povrchu nečistoty, zbytky potu i skvrny, po jejich použití je však velmi důležité kožené čalounění ošetřit špičkovým kondicionérem (G18616 Meguiar’s Leather Conditioner) nebo balzámem (G18905 Meguiar’s Ultimate Leather Balm), který dodá kůži jemnost, vláčnost a ochranu. Povrch po jejich použití není kluzký ani mastný, proto se nemusíte nechat nikterak omezovat v okamžitém usednutí za volant.

Bojujete-li ve svém voze s nepříjemným zápachem, máme pro Vás řešení v podobě účinných pohlcovačů zápachu ve formě sprejů (Meguiar’s Whole Car Air Re-Fresher: G16402 – New Car Scent, G16502 – Citrus Grove Scent) či rozprašovačů (G180724 Meguiar’s Carpet & Cloth Re-Fresher). Speciální aerosol, který neklesá k podlaze, ale účinně cirkuluje a zachytává se i na svislých i obtížně dostupných plochách a stropnicích zápach účinně neutralizuje. Žádné překrývání, žádné dočasné převonění! Jednoduše po vysátí a vyčištění interiéru použijte některý z našich produktů a je to! Navíc po jejich použití interiéru dodá podmanivou vůni, která s Vámi vydrží po dlouhou dobu.

 

Užívejte si fantastických výsledků!

Teď vypadá Vaše auto skvěle zvenku i zevnitř. Dál už si jen užívejte jeho perfektní vzhled a kondici, která Vám při správné a jednoduché údržbě vydrží na velmi dlouhou dobu! A pokud si nebudete vědět rady, neváhejte se na nás kdykoli obrátit!