Menu

FAQ - KROK 3 – KOREKCE A LEŠTĚNÍ LAKU

Korekce laku je proces, při kterém jsou z povrchu laku odstraňovány tzv. "podpovrchové defekty". Typicky se jedná o škrábance, hologramy, skvrny od tvrdé vody, ptačího trusu či hmyzu a další poškození, která vznikají přímo v samotné vrstvě laku.

Pro odstranění defektů používáme leštěnky s různým obsahem mikroabraziv, nejedná se však o tradiční brusné pasty s hrubým zrnem, jaké známe od některých konkurenčních výrobců. Meguiar's vyvinul svou vlastní technologii super-mikroabraziv (SMAT = Super Micro Abrasive Technology), jejíž abrazivní částice jsou mnohonásoběn menší než u tradičních past, avšak v kombinaci s prémiovými lešticími oleji a dalšími složkami zvládne korekci (= odstranění defektů) laku snadno a se skvělým výsledným finišem!

Leštění je volitelný krok, který je zcela odlišný od voskování. Přestože v dnešní době některé marketingové výroky a produkty jiných značek tyto dva procesy chybně zaměňují, jsou to naprosto rozdílné činnosti s jasnými definicemi. Leštěním totiž vytváříme brilantní povrch, finálně odstraňujeme poškození a dodáváme laku oslnivý lesk. Pro nadšence, kteří jsou luxusním a bezchybným leskem laku přímo posedlí, je Meguiar‘s Ultimate Polish jasnou volbou. Dokonalá příprava povrchu má totiž za následek maximalizaci lesku karoserie.

Voskování spadá do samostatné kategorie ochrany laku, které se budeme věnovat v Kroku 4.

 

 

Škrábance na laku mohou mít různou hloubku, podle které můžeme rozlišit, které škrábance jsou práce pro autokosmetiku a které nikoli.

Leštěnky na lak obecně, stejně jako ostatní přípravky na trhu s autokosmetikou, pracují pouze v horní vrstvě laku. Proto defekt (škrábanec, hologram, skvrna, naleptání...) lze zcela odstranit pouze, pokud se nachází v této horní vrstvě. Pokud však defekt prochází skrz horní vrstvu do vrstvy níže, je v některých případech možné takový defekt opticky zmenšit, případně, u některých typů produktů, lehce a dočasně zamaskovat, ale není možné jej autokosmetikou plnohodnotně odstranit.

Vyzkoušejte jednoduchý "test nehtem" - přejeďte přes škrábanec zlehka nehtem:

 

Výběr správné leštěnky na Váš lak by měl vždy vycházet ze stavu laku, který chcete leštit. Leštěnky mají různý stupeň abrazivity = různou schopnost odstraňovat defekty. Pokud se Vám nepodařilo škrábance, oxidaci či skvrny odstranit, možná jste pouze nezvolili tu správnou leštěnku. V naší nabídce naleznete tři základní stupně leštěnek, reprezentované našimi zákazníky nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším triem - Ultimate Compound (silná korekce), Swirl Remover (lehká korekce) a Ultimate Polish (maximální lesk). Pojďme se na ně podívat zblízka:

škrábanců

středních až silných

oxidace

střední až silné

kruhových škrábanců, hologramů

středních až silných

skvrn od tvrdé vody

středních až silných

skvrn od kyselého deště

středních až silných

skvrn od ptačího trusu

středních až silných

 

škrábanců

lehkých až středních

oxidace

lehké až střední

kruhových škrábanců, hologramů

lehkých až středních

 

 

Na závěr aplikujte na lak svůj oblíbený ochranný přípravek (vosk, sealant nebo coating), abyste dosažený výsledek uchovali na dlouhou dobu.

 

Na první pohled clay a compound (jinými slovy „mikroabrazivní leštěnka na lak“) vypadají, jako by dělaly stejnou věc, ale jejich funkce jsou skutečně zcela odlišné. Takže, jaký je rozdíl mezi clayem a compoundem?

Už jste někdy zkusili přejet otevřenou dlaní přes povrch laku po tom, co byl kompletně rozleštěn, abyste zjistili, jak hladký je? Hladkost je totiž něco, po čem všichni u laku toužíme. Umyjte a usušte lak na svém autě a přejeďte po něm rukou. Pokud cítíte hrubou strukturu a drobné hrbolky, je povrch laku tzv. „kontaminován“ chemicky agresivními nečistotami. Mezi ně patří např. míza ze stromů, průmyslový spad, asfaltové tečky, polétavá rez, lakový poprašek, brzdový prach, železniční prach, a dokonce také spad z výfuků aut nebo letadel! Tyto nečistoty se přichytávají na lak a jejich odstranění se může stát postupem času obtížnější a obtížnější, jak prostupují do hloubky laku. Běžný autošampon na jejich odstranění nestačí, povrch laku se stává hrubým na dotek a vytrácí se lesk a sytost laku.

Sada Meguiar‘s® Smooth Surface™ Clay Kit Vám poskytne vše, co potřebujete k bezpečnému odstranění těchto „navázaných kontaminantů“, jak je nazýváme odborně, a navrácení laku do stavu, kdy je opět hladký jako sklo. S dostatečnou lubrikací přiloženým detailerem klouže kostka claye po laku snadno a rychle a když narazí na kontaminant, prostě ho z laku vytáhne. Nezatlačí ho do laku ještě hlouběji, ani lak nepoškrábe, použití claye je totiž zcela neabrazivní a naprosto bezpečné.

Funkce compoundu je odstranit defekty v laku, jako jsou hologramy, kruhové škrábance, běžné škrábance, oxidace, naleptání nebo skvrny. Jedná se o defekty, které v laku můžete vidět, ale na dotek nejsou cítit. Compound obsahuje abrazivní částice mikroskopických rozměrů, které skutečně odstraní defekty laku namísto toho, aby je pouze dočasně zakryly (tzv. „zamaskovaly“). Kvalitní compound také obsahuje směs lešticích olejů, které zvýší lesk laku a prohloubí jej, zatímco mikroabraziva se starají o odstranění defektů. Skvělým příkladem je Meguiar's® Ultimate Compound, má sílu tradičních abrazivních leštěnek, ale díky mikroabrazivní technologii, která je mnohem šetrnější než u tradičních abraziv, nevytváří dodatečné drobné škrábanečky, nebrousí lak a nezmaťnuje jej. Naopak, obsahuje bohatou směs leštících olejů, které zvyšují lesk a hloubku laku a připravují jej na závěrečnou ochranu voskem, sealantem nebo coatingem.

Mohli byste se domnívat, že compound, spolu s obsaženými abrazivními částicemi, by mohl odstranit také kontaminanty z povrchu laku. Nicméně compoundy většinou tyto agresivní nečistoty nejsou schopné odstranit, pokud se nejedná o velmi čerstvě přichycené nečistoty, nebo pokud nevytvoříte na povrchu laku extrémní tření (např. při použití rotační leštičky). V takovém případě byste ale, při použití natolik agresivního postupu, odstraňovali také část laku. Použití claye je tedy nejméně agresivní a nejvíce efektivní způsob odstranění navázaných kontaminantů, naproti tomu použití compoundu je nejlepším řešením pro odstranění podpovrchových defektů laku.

Někdy potřebujete clay a jindy zase compound, a někdy potřebujete oba dva. Přestože oba zbavují lak nedostatků a vedou k jeho celkově lepší kondici a vzhledu, každý má odlišnou funkci, kterou tím druhým nelze nahradit.